Jak w prostu sposób pozbyć się żelaza z wody?



Związki żelaza i manganu przedostają się do wód podziemnych i głębinowych ze skał i gleby, a także ze ścieków metalurgicznych oraz przemysłu: hutniczego, ceramicznego czy nawozów sztucznych. Żelazo w wodzie występuje w postaci związków dwu- i trójwartościowych, w warunkach tlenowych, gdzie pod wpływem wody wytrącane są w postaci osadu i beztlenowych, a więc w wodach głębinowych, w których ilość rozpuszczonych w wodzie jonów żelaza może sięgać nawet kilkunastu mg na litr.
Mangan często współwystępuje z żelazem, ale jest go zdecydowanie mniej. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem ilość żelaza w wodzie nie może przekraczać 0,2 Fe na litr, a manganu: 0,05 mg Mn na litr. Każde odstępstwo od normy powoduje, iż woda jest niebezpieczna dla życia i zdrowia użytkowników, a także może przyczyniać się do powstawania szkód w instalacji i podłączonym do niej urządzeniom.

Problem ten dotyka w szczególności domostw, w których woda pochodzi z własnego ujęcia, np. studni. Specyficzny, nieprzyjemny zapach i metaliczny smak napojów, pojawiające się na ceramice sanitarnej zacieki oraz żółte plamy na ubraniach to symptomy wysokiej zawartości żelaza. Odżelazianie wody zapobiega tym problemom. Przeprowadza się je za pomocą urządzenia, jakim jest odżelaziacz wody, który obniża zawartość szkodliwych związków do poziomu istniejących norm. Na pierwszym etapie związki żelaza są utleniane do postaci nierozpuszczalnej, następnie filtrowane z powstałego osadu i wypłukiwane. 

Odfiltrowane zanieczyszczenia należy od czasu do czasu usuwać intensywnym strumieniem wody, aby złoże dokładnie oczyścić. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie http://www.odzelaziacze.pro/zelazo-w-wodzie/

Komentarze

  1. Nadmiar żelaza w wodzie sprawia, że woda w ogóle nie nadaje się do spożycia. W takich wypadkach odżelaziacz https://www.dostudni.pl/odzelaziacze-wody,c52.html jest polecanym urządzeniem dzięki któremu można się uporać z problemem. Odżelaziacz skutecznie obniża ilość żelaza w wodzie i tym samym poprawia jej właściwości.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdecydowanie posiadanie takiego uzdatniacza jest fajną sprawą, ale najlepiej jeśli podłączy go hydraulik. Jak dla mnie doskonale sprawdza się praca hydraulika https://hydraulik-warszawa.pl/ dla którego taka instalacja wodna nie stanowiła najmniejszego problemu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Takie urządzenia są na pewno bardzo ważne, ale moim zdaniem również fajnie jest co nieco wiedzieć jak je podłączyć. Jeśli chodzi o mnie to ja zawsze wołam hydraulika https://fachowenaprawy.pl/ dla którego nie ma rzeczy niemożliwych.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Analiza wody w zbiornikach sztucznych i naturalnych

Dzbanki Water Bobble Jug